Powrót do nauki pływania w trudnych czasach

Baseny w Szczecinie otworzyły się na pływaków w połowie lutego. Gdy tylko pojawiło się rozporządzenie o powrocie działalności basenów, z radością poinformowaliśmy naszych kursantów o rozpoczęciu semestru. Wszyscy niecierpliwie czekaliśmy na to wydarzenie, by Ośmiorniczka mogła wrócić do prowadzenia nauki pływania. Frekwencja dopisała zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Wśród licznych pytań, na które zawsze chętnie odpowiadamy, pojawiało się jedno, szczególnie ważne. 

Czy pływanie na basenie jest bezpieczne?

W tym roku, oprócz podstawowych zasad bezpieczeństwa, baseny w całej Polsce wprowadziły nowe procedury. Przestrzeganie ich sprawi, że wszyscy miłośnicy wodnych aktywności będą bezpieczni. Ponadto proces dezynfekcji wody basenowej podlega stałej kontroli – dodawany do wody chlor skutecznie eliminuje cząsteczki wirusa SARS-CoV-2.

Reżim sanitarno-epidemiologiczny stanowi gwarancję bezpieczeństwa mikrobiologicznego. Liczne instytucje zdrowia publicznego na całym świecie, w tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Centra do spraw Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC), zgodnie podkreślają, że nie wykazano dotychczas przypadków zarażenia koronawirusem poprzez wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji.

Wszystkie miasta w Polsce wprowadziły na basenach liczne zmiany. Wśród nich znajduje się ograniczenie liczby osób korzystających jednocześnie z pływalni i pryszniców, a także dezynfekcję części wspólnych. Odkażane są szafki, opaski, zegarki i kluczyki, z których korzystają osoby przebywające na basenie. Wszyscy instruktorzy szkoły pływania Ośmiorniczka zobowiązani są do noszenia maseczek ochronnych poza niecką basenu.

Mamy nadzieję, że obecne obostrzenia pozwolą nam cieszyć się wspólnym czasem na szczecińskich basenach oraz w jak najkrótszym czasie pożegnać się z pandemią. Do zobaczenia w wodzie!