Pływanie to bardzo ciekawy sport

Historia pływania sięga równie daleko co historia człowieka. Przez minione tysiąclecia ludzie wymyślili liczne sposoby spędzania czasu w wodzie.

W związku z tym pojawiają się niezliczone pytania. Który styl pływania jest najstarszy? Gdzie jest największy basen na świecie? Dlaczego rekiny tak dobrze pływają? Jaki styl pływania jest najstarszy? Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule.

Płazy górą

Najstarszym ze styli pływackich jest żabka. Jednocześnie jest to też najwolniejsza technika pływania. Natomiast najszybciej popłyniemy kraulem. Podczas pływania kraulem, ciało przybiera najbardziej opływowy kształt, dzięki czemu nie traci energii na pokonywanie oporu wody. 

Co ciekawe, na zawodach pływackich istnieją różne zasady sygnalizacji zakończenia wyścigu. W stylu motylkowym i klasycznym wymagane jest dotknięcie ściany basenu jednocześnie obydwoma rękami, natomiast w technice dowolnej(kraul) i grzbietowej wystarczy dotknięcie ściany dowolną częścią ciała;

Prawdziwy olbrzym

Największym basenem na świecie jest obiekt w chilijskim kurorcie San Alfonso del Mar. Liczy on aż 1013 m długości i zajmuje powierzchnię 8 hektarów. Został także wpisany do Księgi rekordów Guinnessa. Nie jest to jednak jedyny basen, który zapisał się w historii jako prawdziwe wyzwanie dla fanów pływania. 

Jednym z największych na świecie, lecz już nieistniejącym, jest basen Moskwa. Powstał on na fundamentach nieukończonego Pałacu Rad, który miał być największą budowlą świata. Ten odkryty basen funkcjonował w latach 1958-1994. Miał on kształt koła o średnicy 130 m, wypełnionego podgrzewaną wodą. Natomiast najgłębszy basen świata jest położony w Brukseli. Zbudowano go specjalnie dla płetwonurków. Basen ma obszary o głębokości 5 i 10 m. W najgłębszym miejscu basen liczy sobie aż 33 m! Stąd też jego nazwa: Nemo 33.

Zwierzęce inspiracje

Mimo tego że rekiny nie są hydrodynamiczne, doskonale radzą sobie w wodzie. Według przeprowadzonych badań, swoją szybkość zawdzięczają swojej skórze, a właściwie znajdującym się na niej wypukłościom w kształcie litery „V”. Redukują one m.in. turbulencje podczas przemieszczania się w wodzie, co w rezultacie pozwala rekinom na znacznie szybsze pokonywanie odległości. Dzięki wynikom tych badań, udało się opracować innowacyjny materiał, który działa podobnie do skóry rekina. Produkuje się z niego profesjonalne stroje do pływania.

Dzięki lekcjom w naszej szkole pływania możecie przekonać się na własnej skórze, jakie rekordy umożliwiają

Zapisz się na lekcje pływania w Szczecinie klikając w link – > osmiorniczka.net/plywanie/zapisy